Linkek a témában:
Az orosz tea jelképe a szamovár
"Tajtékzik a réz vitéz, lobot vet haragos torka, gomolyagként dől belőle a pára, fehéren zubog és tombol a fortyogó víz. A szamovár megszokott dalára zendít több szólamon..." (Ivan Kokrev, A szamovár 1858)
Csája (orosz szamovártea)
Az oroszok a teával 1638-ban ismerkedtek meg a mongolok révén. Ekkor járt Mongóliában Ubra kánnál Sztrakov orosz követ. A kor szokása szerint ajándékot vitt a kánnak, mégpedig cobolybőröket. A kán az általuk nagyra értékelt teából ajándékozott kettőszáz csomaggal a követnek. Sztrakov nem ismerte a teát, így nem akarta elfogadni, végül engedett a mongolok szíves unszolásának. Elmondták neki a teakészítés módját, sőt meg is ízleltették vele. A cári udvarba érve a teát átadta Mihály (első Romanov) cárnak, aki az ajándékot elfogadta. Sztrakov útmutatása szerint elkészítették az italt, amely ízlett a cárnak és környezetének.
Meghatározás
A 18.-ik századig az orosz konyha alapja a sárgarépa volt, ma sok a burgonya, kedvelt az uborka és a káposzta, szeretik gyűjteni és fogyasztani frissen és tartósítva a gombát. Kedvelik a mártással ízesített húsokat, a palacsintákat, sült tésztákat - sósan és édesen. Gyakori a teasűrítmény használata, amit forró vízzel hígítanak.